دیــازپــام

دیــازپــام

دیــازپــام

رند عالم سوز را با مصلحت بینی چه کار
کار ملک است آن که تدبیر و تأمل بایدش

آلن هارینگتون که در کتابش «زندگی در کریستال پالاس» تصویری دقیق و گیرا از زندگی در یک موسسه بزرگ آمریکایی ارائه می دهد، برای مفهوم معاصر حقیقت، اصطلاحی عالی وضع کرده است:«حقیقت متغیر». اگر موسسه بزرگی که من در آن کار می کنم، ادعا کند که محصولاتش نسبت به تمام رقبایش برتری دارد، موجه بودن این ادعا چیزی نیست که قابل رسیدگی باشد. موضوع مهم این است که تا وقتی من برای این موسسه خاص کار می کنم، این ادعا برای «من» حقیقت دارد و من از تحقیق در مورد اعتبار این حقیقت، خودداری می کنم. در واقع اگر من شغلم را عوض کنم و به یکی از موسساتی که تا امروز رقیب «من» بوده اند، بروم، حقیقت جدید را مبنی بر بهتر بودن محصول آن موسسه خواهم پذیرفت و خیلی ساده، این حقیقت جدید، برایم به درستی همان حقیقت قبلی خواهد بود.

یکی از تحولات شاخص و مخرب جامعه ما این است که انسان روز به روز بیشتر تبدیل به ابزاری برای تغییر شکل دادن واقعیت می شود و سعی دارد آن را به چیزی مناسب خواست و عملکرد خود تبدیل کند.


اریش فرومپ.ن: مبادا بسیاری از باورهای ما مشابه طرفداری از موسسه ای باشد که در آن کار می کنیم!

 • 94/09/21
 • دیاز پام

اریش فروم

نظرات (۲)

 • مسیح مصطفوی
 • :v
  پاسخ:
  می خند؟
 • - مجید -
 • قطعا یک باور حقیقت و ما باقی باطل یا شاعبه ای نا چیز و خرد از باور حقیقی هستند.
  پاسخ:
  موضوع متن چیز دیگه بود نه نسبی بودن حقیقت. 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی