دیــازپــام

دیــازپــام

دیــازپــام

رند عالم سوز را با مصلحت بینی چه کار
کار ملک است آن که تدبیر و تأمل بایدش

بُعد nام

یک جهان دوبعدی باید یا بی نهایت باشد و یا دارای مرزهای مشخص. اما اگر همین جهان دوبعدی سطح یک کره ی سه بعدی باشد نه بی نهایت است و نه مرز مشخصی دارد. در چنین جهانی (مثلاً سطح یک توپ فوتبال) یک ذره (مثلاً یک مورچه) با حرکت در یک راستا (به زعم خودش) به سر جای خود برمی گردد. در صورتی که در بُعد سوم هم حرکت کرده است. این مورچه برای تشخیص اینکه جهانی که در آن است یک جهان دوبعدی تخت است یا خمیده باید اصول هندسه اقلیدسی را بررسی کند که فقط در سطح تخت برقرار است. (توضیح اصول هندسه اقلیدسی در حوصله ی پست وبلاگ نیست!)

ما هم برای اینکه ببینیم جهان سه بعدی مان تخت است یا یک ابرسطح از یک ابرکُره ی چهاربُعدی باید اصول این هندسه را بررسی کنیم. به عنوان نمونه در هندسه اقلیدسی مجموع زوایای داخلی یک مثلث 180 درجه است ولی در یک سطح کروی مثلث تشکیل شده مجموع زوایایی بیشتر از 180 دارد. مثل مثلث تشکیل شده روی سطح کره زمین در اثر برخورد خط استوا و دو نصف النهار.

با این مطالب و صدها مثال دیگر ثابت شده است که جهان سه بعدی ما خمیده است و بی نهایت نیست و مرز مشخصی هم ندارد. پس می توان گفت جهان سه بعدی ما ابرسطحی از یک ابرکره ی چهاربعدی است. با تعمیم این مسئله می توان گفت که فضای چهاربعدی که جهان سه بعدی ما در آن شناور است (بُرشی از آن است) خود یک سطح خمیده از یک ابرکره ی پنج بعدی است و الی آخر. جهان n بعدی که جهانی n-1 بعدی در آن شناور است خود یک سطح خمیده از یک ابرکره ی n+1 بعدی است!

حالا همانطور که در یک جهان سه بعدی می توان بی نهایت سطح دوبعدی کروی داشت، این امکان نیز هست که تعداد بی نهایت جهان سه بعدی کروی در فضای چهاربعدی شناور باشند و الی آخر.


به عنوان جمع آوری کلی می توان گفت این احتمال به وجود می آید که:

تعداد بی نهایت جهان n-1 بعدی در یک فضای n بعدی شناور باشند که خود این جهان n بعدی سطحی کروی از بی نهایت سطح کروی ممکن در جهانی n+1 بعدی است و این n به بی نهایت میل می کند!
+ تجسمی انتزاعی از یک کره ی چهاربعدی

++ وقت خوبیه برای سر به دیوار زدن و داد و فریاد کردن :|

 • 94/09/25
 • دیاز پام

بعد چهارم

نظرات (۳)

 • - مجید -
 • یاد فلاسفه ی قرن بیستم که عقل دکارتی و منطق کانتی رو نقد میکنن افتادم که انسان مدرن هر چیز غیر ملموس رو یا رد میکنه و یا واسش مشابه فیزیکی ایجاد میکنه!

  زمان رو چطوری موجودیت میکنن آخه ‎:/‎

  پاسخ:
  نسبیت همینه دیگه D:
  ساعت های درحال حرکت کندتر از ساعت های ثابت گذر زمان را نشان می دهند و ساعت هایی که جاذبه روشون کمتر اثر بذاره سریع تر.

  (این دو مورد رو با آزمایش هم ثابت کردن)
 • - مجید -
 • بیست و شش بعد!؟

  من رابطه بعد زمان رو که مجرد هست رو نمیتونم با ابعاد اول تا سوم که موجودیت هستن رو یه جا جمع کنم! حالا بعد پنجم هم هست

  بیست و یک بعد دیگه رو چیکار کنم؟ ‎:|‎  پاسخ:
  :))
  حالا بُعدِ زمان رو تو نسبیت از واحد زمان (مثل ثانیه) به واحد مکان (مثل متر) تبدیل می کنن. اینطوری هر ثانیه در بعد زمان میشه 3 ضربدر ده به توان 8 متر. پس اونم میشه مثل بُعدهای طول و عرض و ارتفاع و دیگه چیزی مجرد از مکان نیست D:
  و میشه گفت در کسری از یک ثانیه یک متر در بُعد زمان حرکت می کنیم. یا مثلاً میشه گفت هر روز چندمتره. (2592 ضربدر ده به توان 10 متر!)  برم اقدام کنم واسه انصراف از تحصیل :|
 • - مجید -
 • چه جالب!

  ما را به فکر فرو همی برد!

  این نظریه واسه کسی بود یا خوانش خودت از مطلب خاصیه؟

  پاسخ:
  حق بدین بعد دو ترم آدم روانی بشه :))

  اینکه جهان ما خمیده ست و نه تخت رو قبلاً با این روش و روش های دیگه اثبات کردن. یعنی اینکه اگه تو جهان ما مستقیم حرکت کنی بالاخره به جای اول خودت برمیگردی. (هرچند باید همه کهکشان ها رو رد کنی!)
  بیشتر چیزی که از چندتا مقاله فهمیدم رو نوشتم یه جا. قسمت های فرمول بندی و نتیجه گیریش واسه خودم بود فقط.

  ولی مثلاً تو بخشی از نظریه ریسمان میگن که جهان حداقل 26 بُعد داره...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی